Розповідаємо, що забирає стрес нашу молодість

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко на Другому міжнародному саміті перших леді та джентльменів у Києві розповів, що глобальні катастрофи, які переслідують людство, мають суттєвий вплив на ментальне здоров’я. Проте жодна катастрофа техногенного характеру та жодна пандемія не має такого негативного впливу на стан здоров’я, як війна.

“Ми весь час говорили про те, що хочемо збільшити тривалість життя в Україні. Ми хотіли, щоб українці досягли цієї європейської кількості років життя. Але ці місяці війни призвели до того, що ми, українці, постарішали на десять років. Щонайменше на десять. Тобто хвороби, які зустрічалися у нас в 60 років, будуть зараз серед людей 45-50 років”, – сказав глава МОЗ України.

Українці перебувають в стані хронічного стресу від 24 лютого. При цьому чимало людей вже почали відчувати ці зміни на своєму здоров’ї. Тому Anti-age терапевт, лікар-кардіолог клініки пластичної хірургії Grace Clinic Любомир Дронюк пояснив, що таке стрес-індуковане старіння і чи правда, що стрес наближає старість.

Які наслідки тривалого та сильного стресу:

– порушення у психологічні та ментальній сферах;

– погіршення фізичного здоров’я;

– можуть виникати проблеми з серцево-судинною системою;

– метаболічні розлади;

– погіршення настрою та розлади сну;

– поява різних залежностей;

– зменшується мотивація до активного способу життя та дотримання режиму раціонального харчування.

Тому тривале перебування людини у стресовому стані може призвести до розвитку різноманітних порушень, зокрема:

 • інсульту,
 • захворювань шлунково-кишкового тракту (виразкової хвороби, порушення апетиту),
 • порушень сну (безсоння або сонливості),
 • різноманітних статевих розладів (зниження лібідо, імпотенції, у жінок розладів менструального циклу),
 • прискорення темпів старіння,
 • різкого погіршення стану волосся, шкіри, нігтів,
 • появи серцево-судинних захворювань (гіпертонії, різноманітних порушень ритму, стенокардії), виникнення деяких шкірних захворювань, наприклад, екземи.

Будь-який вищеназваний недуг може свідчить про дистрес-синдром – патологічну адаптацію до стресу.

Дисбаланс у секреції наших головних стресових гормонів кортизолу, адреналіну і норадреналіну призводить до наступних порушень обмінних процесів: стимуляції глюконеогенезу, розвитку інсулінорезистентності, імуносупресії, руйнування білкових структур, зокрема внаслідок збільшення кількості продуктів глікації, виникає гостре й довгострокове порушення мікробіому, посилення ендотоксемії через посилення синдрому підвищеної кишкової проникності.

Ці ж процеси пов’язують зі старінням, і багато досліджень вказували, що стрес може спричиняти його прискорення.

Вчені з Єльського університету з’ясували, що стрес справді прискорює старіння, але люди можуть впоратися з цим, якщо посилити регуляцію емоцій та самоконтроль. Результати дослідження опубліковано у журналі Translational Psychiatry.

Як ми можемо виявити у себе дисбаланс стресових гормонів:

 • виражена слабкість,
 • швидка втомлюваність,
 • дратівливість,
 • зниження артеріального тиску,
 • прискорене серцебиття,
 • підвищена тяга до солодкого,
 • важке пробудження вранці і сонливість протягом дня,
 • погана переносимість голоду,
 • підвищена метеозалежність,
 • запаморочення в разі різкої зміни положення тіла.

Мало хто з нас підготовлений до стресу завчасно, і люди по-різному реагують на нього. Як можна зменшити негативний вплив стрес-індукованих факторів на організм?

 • Регулярно контролюйте артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень. Підвищення артеріального тиску та прискорене серцебиття – це очевидний симптом того, що тіло людини перебуває у стресі. Крім цього, підвищений тиск вже є головною причиною стресу.
 • Обмежте споживання легких вуглеводів, які будуть викликати різкі коливання цукру крові і “виснажувати” систему регулювання вуглеводного обміну, посилювати процеси глікації та метаболічного дисбалансу в організмі.
 • Нерегулярне харчування також є додатковим стрес-індукованим фактором і призводить до виснаження кори наднирників та посилює катаболічні процеси в організмі.
 • Хронічне недосипання і порушення режиму сну, яке призводить до порушення циркадних ритмів. Це внутрішні біологічні ритми організму з періодом близько 24 годин. Вони заздалегідь готують організм та налаштовують усі фізіологічні процеси у відповідності зі щоденними змінами в навколишньому світі. До речі, відновлення балансу наших стресових гормонів проходить саме вночі, відновлюється рівень кортизолу. Тож якщо ваш режим дня і час сну не врегульовані, то всі зазначені зміни в організмі наздоженуть вас, навіть якщо вплив стресу мінімальний.
 • Надмірне споживання алкоголю, продуктів, які містять кофеїн, паління і інші залежності значно збільшують токсичний вплив на організм. Збільшіть споживання трав’яних чаїв, детокс напоїв, які допомагають “перезапустити” метаболізм, допомагають печінці та насичують організм корисними речовинами.
 • Додайте регулярні аеробні фізичні навантаження. Вчені виявили, що регулярні аеробні фізичні навантаження призводять до стабільності і цілісності геному людини, уповільнюють процеси старіння та подовжують тривалість життя.
 • Приділяйте увагу постійному інтелектуальному зростанню, яке розвиває в людині аналітичні здібності. Також навчання надзвичайно позитивно позначається на наших когнітивних здібностях. Людина стає здатною набагато краще аналізувати як себе і своє життя та оточення, так і все, що відбувається у повсякденному житті.
 • Медитація і йога надзвичайно корисні для психологічної реабілітації. Вони допоможуть вам забути про стресові ситуації, що відбуваються навколо вас, та сфокусувати увагу на собі.

Зміна способу життя дозволить зменшити негативний вплив стресу на організм.

Anti-age терапевт, лікар-кардіолог клініки пластичної хірургії Grace Clinic Любомир Дронюк / ©

Джерела використані у статті:

 1. YaleNews, Stress makes life’s clock tick faster — chilling out slows it down By Bill Hathawaydecember 6, 2021
 2. Тranslational psychiatry, Psychological and biological resilience modulates the effects of stress on epigenetic aging, Article number: 601 (2021) 
 3. Sleepfoundation, Myths and Facts About Sleep, Updated April 1, 2022
 4. Sciencedirect, Receive an update when the latest issues in this journal are published, Pages 1-212 (January 2019)

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦