Український боксер Олександр Усик став доктором філософії, захистивши дисертацію з права, але його наукова робота спричинила хвилю обурення в науковому середовищі через можливе порушення академічних норм.

Боксер, який здобув титул чемпіона світу, став доктором філософії у галузі права після захисту дисертації в Харківському національному університеті внутрішніх справ. Про це повідомляє ТСН.ua.

Тема його дисертації — “Адміністративно-правове забезпечення міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту”. Вчена рада університету одноголосно присудила йому науковий ступінь.

У захисті дисертації також взяв участь опонент — заслужений тренер України з кікбоксингу Олександр Моргунов. Відеотрансляція захисту була опублікована в Мережі 18 березня.

Читайте також: Усик готовий до бою з чемпіоном UFC Алексом Перейрою

Суть дисертації Усика

У своїй роботі Усик розглянув питання міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту. Він проаналізував, хто несе відповідальність за це співробітництво на глобальному рівні та в Україні, а також досліджував його вплив на розвиток спорту. Особливу увагу Усик звернув на виклики, які постають перед спортсменами через міжнародні програми та законодавчі ініціативи.

Усик

Критика наукової роботи Усика

Попри одноголосне рішення вченої ради, дисертація Усика зазнала широкої критики з боку науковців.

Колишній доцент Сумського державного університету Олег Смірнов заявив, що робота містить ознаки фальсифікації джерел інформації. Він стверджує, що Усик використовував невідомі та неправдиві джерела для підтвердження своїх тверджень, зокрема, цитуючи джерела, які не мають відношення до заявленої теми.

Смірнов навів приклад цитування Усиком терміну “трансформація” в контексті біотехнології, хоча посилання на джерела стосуються економіки, а не біології. Виявилось, що більшість джерел не мають наукового відношення до досліджуваної теми. Це він розцінив як фальсифікацію джерел.

Усик,захистив дисертацію,критика,боксер Усик,захистив дисертацію,критика,боксер

Протести проти присудження наукового ступеня

Критикували рішення вченої ради й інші активісти. Координаторка антиплагіатної ініціативи “Дисергейт” Світлана Вовк заявила, що Усик порушив принципи академічної доброчесності, і звернулася до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти з вимогою скасувати присудження наукового ступеня.

Вовк також зазначила, що, враховуючи розклад Усика та його тренувальний процес, йому не вистачало часу для того, щоб повноцінно працювати над дисертацією, що, на її думку, ставить під сумнів саму роботу.

Усик,захистив дисертацію,критика,боксер Усик,захистив дисертацію,критика,боксер

Колишній український тенісист Сергій Стаховський також висловив занепокоєння щодо складу вченої ради, яка ухвалила рішення присудити Усикові науковий ступінь, і закликав оприлюднити список цих осіб, аби розставити всі крапки над “і”.

Висновки: питання академічної доброчесності

Дисертація Усика викликала не тільки обговорення в науковому середовищі, а й широке обурення в соціальних мережах. Багато хто вважає, що присудження наукового ступеня боксеру є під питанням, адже існують серйозні сумніви щодо якості та достовірності його роботи. Питання академічної доброчесності й досі залишається на порядку денному.

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦