Нігті не лише захищають кінчики пальців і допомагають у повсякденному житті, а й можуть сигналізувати про певні проблеми зі здоров’ям.

Лікарі часто звертають увагу на їхній колір, форму та текстуру, адже зміни можуть свідчити про серйозні захворювання. Про це повідомляє BBC.

Анатомія нігтя

Нігті складаються з кератину – міцного білка, що також формує волосся і зовнішній шар шкіри. Світлий півмісяць біля основи нігтя називається лунулою – це зона активного росту, де формуються нові клітини. Нігтьове ложе захищене кутикулою, яка запобігає потраплянню бактерій і грибків.

Зміни нігтів і можливі проблеми зі здоров’ям

1. Барабанні пальці

Якщо кінчики пальців збільшуються, а нігті стають опуклими і закругленими, це може свідчити про низький рівень кисню в крові. Такий симптом іноді пов’язаний із захворюваннями легенів, серця, а також із цирозом печінки та аутоімунними хворобами.

2. Білі плями (лейконіхія)

Білі цятки на нігтях часто вважають ознакою дефіциту кальцію або цинку, однак найчастіше вони з’являються через мікротравми. У деяких випадках це може бути ознакою отруєння важкими металами або захворювань нирок і печінки.

нігті

3. Сині нігті

Якщо нігті набувають синюватого відтінку, це може свідчити про недостатнє постачання кисню до тканин, що трапляється при хворобах серця та легенів.

4. Темні лінії під нігтем

Темні смуги можуть з’явитися через травму, але також є ознакою піднігтьової меланоми – рідкісного, але серйозного виду раку шкіри.

Читайте також: Японські вчені знайшли спосіб уповільнити посивіння волосся

5. Крововиливи під нігтями

Якщо під нігтем з’являються червоні прожилки, це може бути симптомом васкуліту (запалення судин) або інфекції серцевого клапана.

6. Жовті нігті

Жовтий відтінок найчастіше пов’язаний із грибковою інфекцією, однак може також сигналізувати про захворювання легенів або лімфостаз.

7. Ламкі нігті

Якщо нігті стають надто тонкими, шаруються і ламаються, це може бути ознакою дефіциту заліза, проблем із щитовидною залозою або браку вітаміну B7 (біотину).

8. Ложкоподібні нігті (койлоніхія)

Якщо ніготь увігнутий, немов ложка, це може свідчити про анемію або дефіцит заліза. Інколи такий стан також спостерігається при целіакії.

9. Лінії Бо

Глибокі горизонтальні борозни на нігті можуть бути пов’язані з нестачею білка або цинку, але також свідчити про діабет чи захворювання периферичних судин.

Коли варто звернутися до лікаря

Хоча багато змін у нігтях можуть бути нешкідливими, деякі з них вимагають медичної уваги. Якщо ви помітили тривалі зміни в кольорі, текстурі або формі нігтів, варто проконсультуватися з лікарем.

Нігті – це не лише естетична частина нашого тіла, а й важливий індикатор загального стану здоров’я. Вчасне виявлення змін допоможе запобігти серйозним ускладненням.

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦