П’ять поширених слів прийшли в українську мову з праслов’янської 

У процесі вдосконалення української мови важливо позбуватися проявів суржику, однак не всі слова, які здаються російськими, є такими насправді. Декілька лексем, які помилково вважаються російськими, мають глибоке коріння в українській мові й не потребують відмови від використання. Блог “Проєкт Р.І.Д.” представив п’ятірку таких слів, які слід зберігати в активному вжитку.

Раніше на “Крапці”: Хідник: що означає це слово в Україні

Одне з таких слів — “моргати”. Це дієслово походить від праслов’янського *mbrgati, що означає “мигати” або “меркнути”. Слово є спорідненим з індоєвропейським *mer (“блимати, блищати”). Таким чином, “моргати” разом з “кліпати” є традиційними для української мови.

Як сказати “ум” українською

Ще одне слово, яке часто помилково сприймають як російське, — “ум”. Воно походить від праслов’янського *umъ і пов’язане з поняттям сприйняття або розуміння. В українській мові це слово має своє місце і застосовується у фразах на кшталт “ум за розум заходить”.

Ці слова помилково вважають російськими,Як сказати ум українською
Ці слова помилково вважають російськими

Слово “путь”, яке також іноді сприймають як російське, має праіндоєвропейське походження. Виводиться воно від *pont- (“дорога, брід, міст”) і є звичним для української мови, зокрема у виразі “наставити на вірну путь”. Цікаво, що в українському мовному контексті воно має жіночий рід.

Також серед слів, що мають праслов’янське коріння, — “тьма”. Це слово мало форму *tьma і вживалося не тільки для позначення відсутності світла, але й у значенні “велика кількість”. Приклад його використання — “тьма тьмуща”, що означає “дуже багато”.

Нарешті, слово “тупик”, яке ми часто асоціюємо з російським варіантом, має свої витоки в слов’янських мовах і є частиною українського лексикону. Воно походить від *tǫpъ, що означає “тупий”, і застосовується в контексті “зайти в тупик”. Ці слова є частиною багатої української мови і не потребують заміни на інші.

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦