Фахівці дали поради, як батькам розпізнати згубні наміри своїх дітей
У Києві лише у жовтні сталося чотири випадки самогубств серед підлітків. Останній трагічний інцидент відбувся 9 жовтня – двоє дівчат 17 і 18 років зістрибнули з багатоповерхівки. Перед цим з висоти зістрибнули брат з сестрою, яким було 18 та 19 років.
Чому діти зважуються на останній крок
Психологиня центру “Голоси дітей”, кандидатка психологічних наук Олена Лісова у коментарі BBC пояснила: “Один із найпопулярніших запитів серед підлітків до нас зараз — це звернення, повʼязані із думками про самоушкодження”.
Вона зауважила, що підлітки дуже чутливі до поведінки своїх однолітків, тому можуть наслідувати вчинки інших дітей.
![](https://krapka.media/wp-content/uploads/2023/10/aduzh-1024x793.jpg)
Чи вплинула війна на дітей
Психологиня вважає, що трагічні події, що тривають в Україні, мають вплив не лише на психіку дітей, а й на дорослих. Однак саме діти переживають через війну набагато більше.
“Соціальна ізоляція підсилює кризові процеси зростання і може стати каталізатором до суїцидальної поведінки”, – додала Олена Лісова.
Що турбує підлітків
Психотерапевтка Тіна Берадзе сказала BBC Україна, що рівень самогубств зростає саме серед дітей підліткового віку, оскільки з 11-12 років у них змінюються інтереси, поведінка тощо. Їм також важко пристосувати до гормональних та інших змін в організмові.
У такому віці діти намагаються прикувати до себе увагу. Також вони стають вразливими, особливо якщо немає порозуміння з батьками.
Тривожні сигнали
Фахівці радять батькам звертати увагу на різкі зміни у поведінці своїх нащадків. Спробуйте поговорити та поцікавитися, що турбує дитину. Спитайте, чи потрібна ваша допомога. Не критикуйте дитину й не чиніть тику щодо неї.
Зверніть увагу на такі речі:
- Різка зміна поведінки на пригнічений настрій
- Дитина перестала займатися улюбленими справами
- Часті зміни настрою
- Нові підозрілі друзі
- Нарко- чи алкозалежність
- Дитина починає часто говорити про смерть
Психологи кажуть, що дорослі перед суїцидом зазвичай не виявляють ознак, що вони зважаться на такий крок. Що стосується дітей – вони подають сигнали дорослим, аби ті нарешті звернули увагу на їхні проблеми.
Фахівці радять: якщо ви помітили ознаки, що дитина може зважитися на суїцид, негайно зверніться до спеціаліста.
Нагадаємо, у Києві підлітки влаштували булінг своїй однолітці та почали кидатися в неї яйцями.
Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦