Українці, депортовані з Польщі, зможуть отримати компенсацію
Особи, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з територій Польщі, що історично заселялися українцями, отримають фінансову компенсацію. Йдеться також про їхніх спадкоємців. Закон передбачає право на відшкодування за втрачене під час депортації майно — зокрема житло й інші об’єкти нерухомості.
Рішення ухвалено на національному рівні — компенсації фінансуватимуться з українського бюджету. Польська держава участі в цьому не братиме.
Хто має право на компенсацію та які документи потрібні
Право на одноразову грошову допомогу матимуть особи українського етнічного походження, які були депортовані з територій, що належали Польській Республіці, де проживало компактне українське населення. У разі смерті таких осіб, компенсацію отримають їхні спадкоємці: спочатку чоловік або дружина, а якщо їх немає — діти.
Щоб підтвердити факт депортації, слід надати відповідну довідку або інші документи. Їх можуть видати українські органи влади, колишні республіки СРСР або ж польські державні установи. Документи можуть зберігатися як у родинах депортованих, так і в архівах тих регіонів України, куди було здійснено переселення.
Деталі грошової допомоги
Розмір одноразової компенсації наразі не встановлено. Його, як і порядок призначення та виплати, визначатиме Кабінет міністрів України окремим рішенням. Заяви на отримання грошової допомоги та повернення майна можна буде подати не пізніше ніж через три роки після отримання статусу депортованої особи.
Земля для депортованих у сільській місцевості
Крім грошової компенсації, держава передбачила передачу земельних ділянок. Українцям із числа депортованих, які оселилися в сільській місцевості, надається безоплатне право власності на землю сільськогосподарського призначення. Розмір ділянки визначатиметься згідно з нормативами для певного регіону й надаватиметься за рахунок земель запасу та резервного фонду, якщо вони наявні.

Кого визнали депортованими
Депортованими офіційно визнано українців, яких у 1944-1951 роках насильно виселили з етнічних українських земель — Холмщини, Підляшшя, Надсяння та Лемківщини. Вони були переміщені до УРСР у межах так званого «обміну територіями» між СРСР та Польською народною республікою.
Читайте також: Небезпечні гроші: які банкноти найчастіше підробляють в Україні
Додатково враховано українців, що залишилися в Польщі після 1951 року, яких депортували під час операції «Вісла» в 1947 році на північні та північно-західні регіони країни.
У період 1944–1951 років було депортовано приблизно 700 тисяч українців з територій, які відійшли до Польщі після війни. Під час операції «Вісла» ще близько 150 тисяч осіб були насильно переселені з південно-східної Польщі до інших регіонів з метою асиміляції. Ці історичні події залишили глибокий слід у долях тисяч родин, і нинішнє рішення — важливий крок до історичної справедливості.
Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦