Країна прагне замість російської отримувати сировину від світових виробників
Угорська нафтова компанія Mol Nyrt., яка стикається з критикою за свою залежність від російських енергоресурсів, бачить у трубопроводі, що пролягає від українського порту Одеса до кордону з Польщею, ключ до диверсифікації постачання.
За словами Саболча Пала Сабо, старшого віцепрезидента Mol з управління ланцюгом створення вартості, це дасть змогу отримувати нафту з різних світових ринків через морські перевезення.
Потім сировина могла б надходити до Угорщини південною гілкою нафтопроводу “Дружба”, який наразі транспортує російську нафту і з’єднується з українським трубопроводом поблизу українсько-польського кордону. Пан Сабо підкреслив, що доступ до “Одеса-Броди” забезпечить “доступ до всіх видів альтернативної нафти завдяки морському сполученню” і сприятиме енергетичній безпеці регіону, ЄС та України, пише Bloomberg.
Угорщина відмовиться від російських ресурсів
Попри те, що Угорщина у 2022 році отримала виняток з ембарго Європейського Союзу на російську сиру нафту, що дозволило їй продовжувати отримувати російську сировину через “Дружбу”, країна перебуває під тиском з боку ЄС, щоб поступово відмовитися від цих постачань до 2027 року.
Це рішення угорської компанії відображає прагнення до енергетичної незалежності, попри чинні угоди з Росією.

Підключення до української інфраструктури матиме значні виклики. Зокрема, Одеса часто зазнає ракетних ударів, а сам трубопровід нині не функціонує і потребуватиме значних інвестицій для відновлення. Також Чорне море поблизу українського узбережжя після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році було щільно заміноване, що ускладнює морські операції. Крім того, цей крок потребує значних політичних зусиль від прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який відомий своєю проросійською позицією та виступає проти підтримки України і санкцій проти Росії.
Mol закликає Європейський Союз та інші зацікавлені країни долучитися до “відновлення” трубопроводу “Одеса-Броди”, стверджуючи, що це забезпечить альтернативне джерело нафти також і для Сербії, з якою Угорщина нині будує трубопровідне сполучення.
За словами пана Сабо, якщо ЄС наполягає на відмові регіону від надійного маршруту постачання, то він повинен відігравати роль у створенні справжньої альтернативи. Наразі Mol інвестує близько 500 мільйонів доларів у модернізацію своїх потужностей для перероблювання неросійської нафти.
Також читайте: ЄС готує найжорсткіші санкції проти Росії за три роки: вдарять по нафті та фінансах
Єдиною альтернативою російській нафті для Mol зараз є постачання через Адріатичне море, проте компанія висловлює претензії до хорватського оператора трубопроводу Janaf щодо завищених тарифів і ставить під сумнів його здатність транспортувати достатні обсяги після припинення імпорту російської нафти.
Представник Janaf, зі свого боку, заявляє про достатню потужність та відповідність політиці прозорого ціноутворення згідно з нормами ЄС.
Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦