Президент США Дональд Трамп несподівано вирішив відновити постачання зброї Україні, хоча раніше було оголошено про зупинку військової допомоги. Це рішення стало несподіваним навіть для союзників США і, за словами експертів, є більше політичним, ніж стратегічним кроком.

Як пише видання The Economist, попри власний скепсис щодо подальшої підтримки України, Трамп скасував рішення про так звану «паузу» 7 липня під час вечері з прем’єром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу. Тоді він заявив: «Ми маємо це зробити. Вони повинні мати можливість захистити себе». Уже за кілька годин Пентагон офіційно підтвердив нове постачання озброєння для України.

«Стандартна перевірка» як привід: що стоїть за рішенням Пентагону

Перед цим Міністерство оборони США, очолюване Пітом Гегсетом, оголосило про «стандартну перевірку» обсягів допомоги. Його заступник Елбрідж Колбі просував ідею скорочення підтримки України на користь переорієнтації на Азійсько-Тихоокеанський регіон. Публічно це пояснювали необхідністю збереження запасів американської армії.

Проте, як зазначає The Economist, реальні причини були політичними: озброєння для України надходило не з резервів армії, а з нових виробничих потужностей. Водночас для Ізраїлю, який перебував у конфлікті з Іраном, постачання ППО не припинялося жодного дня, що викликало критику серед демократів, які назвали пояснення Пентагону маніпулятивними.

Що Трамп дізнався з розмови із Зеленським та чому змінив позицію

За інформацією журналістів, сам Трамп дізнався про припинення військової допомоги лише 4 липня — під час телефонної розмови з Володимиром Зеленським. Усвідомивши, що це ставить його у незручне становище перед союзниками, Трамп вирішив діяти. Як пише The Economist, скасування паузи було не стратегічною ініціативою, а імпульсивною реакцією президента, який не хоче асоціюватися з можливою поразкою України.

Трамп і Зеленський

Попри симпатії до Володимира Путіна, Трамп визнав, що розчарований небажанням Росії припинити агресію. Тим не менш, він продовжує шукати можливість для «великої угоди» з Кремлем.

Що означає повернення допомоги

Відновлення військової допомоги не означає повернення до системної підтримки України. Адміністрація Трампа не взяла на себе нових зобов’язань, а схвалені Конгресом десятки мільярдів доларів досі не розподілені. Ба більше, у новому податковому законі, підписаному президентом, взагалі не передбачено фінансування на потреби Києва.
Проєкт бюджету на 2026 рік, запропонований Білим домом, також передбачає скорочення статей, пов’язаних із підтримкою України.

Читайте також: Трамп зізнався, що розчарований розмовою з Путіним, але похвалив діалог із Зеленським

Нинішнє рішення Трампа можна розцінювати як компроміс. Він не бажає витрачати більше ресурсів, але не готовий допустити геополітичну поразку, яку спричинила б втрата України. Подібний сценарій для нього був би ударом по репутації — не менш болючим, ніж вихід Байдена з Афганістану.

The Economist наголошує, що Сполучені Штати нині балансують між прагненням до ізоляціонізму та розумінням своєї глобальної відповідальності. І цей баланс є надзвичайно нестійким.

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦