Після початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році мільйони українців були змушені покинути свої домівки.
За даними ООН, понад 5 мільйонів наших співгромадян досі перебувають за кордоном. І хоча їхня поява за межами України була спричинена трагедією, процес адаптації українців у нових країнах став безпрецедентно успішним.
Швидка інтеграція на європейських ринках праці
Як повідомляє Financial Times, українці демонструють одну з найвищих швидкостей інтеграції серед усіх категорій біженців. За словами Жан-Крістофа Дюмона з Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), у деяких європейських країнах рівень працевлаштування українців у два рази вищий, ніж серед біженців з інших країн.
Особливо добре українці адаптувалися у Польщі та Чехії — державах, з якими Україна має тісні історичні, мовні та економічні зв’язки.
Умови сприяли: попит на працівників і режим захисту
На момент масового приїзду українців у багатьох європейських країнах спостерігалася нестача робочої сили, що сприяло швидкому працевлаштуванню. Крім того, Євросоюз оперативно запровадив механізм тимчасового захисту, який надавав українцям право на роботу, доступ до медицини, житла та освіти.
Грошей більше, але не за фахом
Опитування Центру економічної стратегії свідчать: фінансове становище біженців значно покращилося. Якщо у 2022 році 28% респондентів були змушені брати в борг або заощаджувати навіть на базових потребах, то у 2024 році таких лише 7%.
Читайте також: Не всі повернуться: хто з українських біженців залишаться за кордоном
Втім, переважна більшість українців працює не за спеціальністю. Найчастіше — у сфері обслуговування, харчування, виробництва. Причини — мовний бар’єр і труднощі з підтвердженням дипломів.

Високий рівень освіти, але низька кваліфікація роботи
Більше 40% українських біженців мають диплом магістра або ще вищу освіту. Незважаючи на це, їм доводиться погоджуватись на низькокваліфіковану роботу, яка не відповідає їхнім знанням і досвіду. Це створює певне «втрачення потенціалу» для приймаючих країн.
Чи повернуться додому після перемоги
Все менше українців планують повертатися після завершення війни. Якщо у листопаді 2022 року про таке бажання говорили 50% опитаних, то в грудні 2024-го — лише 20%. Експерти пояснюють це так: чим краще людина інтегрується за кордоном, тим менше мотивації повертатися назад.
Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦