Міф про 1500 років української столиці неправдивий 

Тривалий час в Україні побутує уявлення про те, що Києву близько 1500 років, що відзначалося масштабними святкуваннями. Однак, за словами наукової співробітниці “Музею історії Києва” Наталії Пінчук, ця дата є радянським міфом, який не відповідає історичним фактам.

Справжня історія заснування Києва

Наталія Пінчук розвіяла деякі популярні, але неправдиві “факти” про українську столицю. Зокрема, вона пояснила, що вислів “матір міст руських” походить із літопису “Повість минулих літ” і підкреслює роль Києва як столиці давньоруської держави. Місто займало вигідне географічне положення на перетині торгових шляхів, зокрема відомого шляху “із варяг у греки”, що з’єднував північні країни з Візантією. Це сприяло його розвитку як торгівельно-логістичного центру і згодом призвело до формування тут держави.

Справжня історія заснування Києва

Науковиця також торкнулася відомих легенд про засновників Києва – Кия, Щека, Хорива та їхню сестру Либідь, а також про Андрія Первозванного. Вона зазначила, що подібні історії, хоч і мають міфічний характер, часто виникають не на порожньому місці, а на основі певних подій чи вірувань. Проте, важливо розуміти різницю між легендою та історично підтвердженою датою заснування.

Критикуючи поширений міф про вік Києва, Пінчук наголосила, що українська столиця не є старшою за такі міста, як Париж чи Лондон. За її словами, Київ сформувався в останній чверті IX століття, тоді як Париж був заснований ще до нашої ери, а Лондон – у першому столітті нашої ери. Це спростовує уявлення про “стародавність” Києва в порівнянні з європейськими столицями.

Раніше на Крапці: Мед віком 5000 років знайшли археологи: досі можна вживати

Міф про “1500-річний” Київ, за словами Наталії Пінчук, був штучно створений у радянські часи. Авторитетний академік Петро Толочко, як стверджує науковиця, став автором “державного замовлення” для закріплення цієї вигідної для радянської ідеології теорії. 

Хоча на Старокиївській горі дійсно виявили поселення V століття з керамікою та іншими ремісничими виробами, і є згадки про це поселення в іноземних хроніках, його не можна розглядати як місто. Рішення про відзначення 1500-річчя Києва, за словами Пінчук, було ухвалене на рівні ЮНЕСКО, але мало виключно політичний характер. У рамках цього святкування було реконструйовано Золоті ворота, відреставровано Маріїнський палац та відкрито “Музей історії Києва”, що сприяло поширенню цього міфу, який і досі побутує серед населення.

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦