Українське бачення нового Маріуполя представили на Міжнародній архітектурній бієнале у Венеції

В Італії офіційно відкрили 19-ту Міжнародну архітектурну бієнале. Одним із центральних елементів заходу стала презентація проєкту Mariupol Reborn — бачення відбудови Маріуполя після його деокупації.

Цьогоріч Україна була представлена одразу у двох просторах бієнале: у національному павільйоні та в експозиції Французького павільйону. Саме у французькій частині продемонстрували Об’єднану урбан-візію повоєнного Маріуполя.

Виступ президента Французької архітектурної асоціації Мартіна Дюплантьє підкреслив важливість збереження культурної спадщини та архітектури у відновленні після конфліктів. «Франція з вами, українці!» — заявив він.

маріуполь

Хто працював над урбан-візією

До формування єдиної стратегії відбудови залучили чотири архітектурні команди: Ro3kvit, Мрія, Big City Lab та Zotov & co. Кожна з них відповідала за окремі напрямки досліджень і проєктування, а всі напрацювання погоджувались із громадою Маріуполя.

Читайте також: Україна може перейти на євро як базову валюту: що буде з гривнею

Фулко Трефферс, співзасновник Ro3kvit, розповів, що над візією працювали понад пів року. До команди увійшли мешканці Маріуполя, фахівці з інших міст України, а також експерти з Європи та США. Концепція охоплює теми ідентичності, пам’яті, екології, міського комфорту та якості життя.

маріуполь

Мета проєкту Mariupol Reborn

Проєкт Mariupol Reborn має на меті відповісти на ключові виклики міста:

  • повернення мешканців;
  • екологічна безпека;
  • зцілення воєнної травми;
  • створення робочих місць;
  • адаптація промислових зон;
  • стратегічна роль Маріуполя в Україні;
  • пріоритетність відбудови;
  • робота з покинутими будівлями.

У центрі бачення — людиноцентричний підхід і повага до української культурної спадщини.

Підтримка бізнесу та навчання фахівців

За словами Наталії Ємченко, директорки з комунікацій SCM, головна мета проєкту — відбудова кращого міста, що базується на принципі build back better.

Крім того, напрацювання лягли в основу Школи відновлення громад. Це освітня програма для підготовки муніципальних менеджерів до періоду повоєнного відновлення. Ініціатор — Асоціація міст України та ГО «Маріуполь.Реборн» за підтримки Уряду Великої Британії, IRI Ukraine, Метінвесту та SCM. Партнери програми — Метінвест Політехніка та НаУКМА.

За словами заступника мера Маріуполя Сергія Захарова, участь у бієнале — це не лише демонстрація досягнень архітекторів. Це нагадування світу про Маріуполь, що тримав оборону 86 днів, і про унікальну спільну роботу муніципалітету й громади в екзилі над підготовкою відновлення.

Міжнародна архітектурна бієнале у Венеції проходить раз на два роки. Учасники презентують свої архітектурні візії в національних павільйонах. Темою цьогорічного заходу є «Одне місце, одне рішення», яка ставить запитання про роль архітектури у відповідь на екологічні, соціальні та урбаністичні виклики.

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦