Історик Олександр Алфьоров пояснив, чому стара назва не прижилася

Україна в минулому могла отримати іншу назву — Роксоланія. Таку думку висловив історик Олександр Алфьоров, зазначивши, що ця назва активно використовувалася в інтелектуальних колах, зокрема в Києво-Могилянській академії, однак не прижилася.

Альтернативна назва для держави

За словами історика, в період XVI–XVIII століть розглядалася можливість називати українські землі не Україною, а Роксоланією. У той час середньовічна держава мала назву Русь, а греки називали її Росс або Россяс. У західноєвропейських джерелах ця назва трансформувалася в Рутенію.

Читайте також: Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: цю крупу їли не завжди

Ідея сарматського походження

Історик пояснив, що у середині XVI століття значний вплив на українську шляхту справив Станіслав Оріховський, який популяризував теорію про сарматське походження шляхти.

Русини, на відміну від поляків, ототожнювали себе з конкретним сарматським племенем — роксоланами. Саме тому в середовищі руської шляхти та освічених людей поширилася назва “Роксоланія” як альтернативна назва держави.

Україна - Роксоланія

Алфьоров зазначив, що назва “Роксоланія” активно використовувалась у літературі, на картах та в університетських колах, особливо в Києво-Могилянській академії. Вона мала певне поширення серед освічених верств суспільства та була частиною ідентичності руської еліти.

Зникнення назви “Роксоланія”

Згодом, уже наприкінці XVIII століття, назва “Роксоланія” втратила актуальність і вийшла з ужитку. Як зазначає історик, вона не змогла конкурувати з народною назвою “Україна”, яка з часом остаточно закріпилася як офіційне та загальновживане ім’я держави.

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦