Новопризначений комісар Єврокомісії з питань оборони Андрюс Кубілюс заявив, що навіть у разі встановлення миру в Україні небезпека з боку Росії для країн ЄС і НАТО не зникне. Навпаки, існує ймовірність, що Кремль розпочне агресію вже проти держав Заходу.

В інтерв’ю українським ЗМІ Кубілюс попередив, що за даними розвідок Німеччини, Данії та інших країн, Росія може наважитися “протестувати статтю 5” Північноатлантичного договору вже до 2030 року або навіть раніше — упродовж найближчих трьох років.

РФ може протестувати статтю 5 НАТО до 2030 року

“Росія може бути готова напасти на нас до 2030-го, а дехто вважає — і до 2027-го”, — зазначив комісар.

На думку Кубілюса, економіка РФ повністю інтегрована у воєнну модель. Країна активно виробляє зброю, і після можливого припинення бойових дій в Україні ці ресурси можуть бути спрямовані проти інших держав.

Читайте також: Трамп поставив ультиматум Україні та РФ

“Мир в Україні дуже важливий. Але це не означає, що Росія припинить готуватися до наступної агресії”, — наголосив він.

Єдиний шлях стримування — готовність до війни

Єврокомісар переконаний, що найбільш ефективний спосіб зупинити Кремль — це стратегічна готовність до можливої атаки. Для цього Європейський Союз уже розробляє комплексну оборонну стратегію, яка включає п’ять основних напрямків.

Андрюс Кубілюс

Об’єднання оборонних можливостей країн-членів
ЄС планує створити єдину систему оцінки оборонних потреб країн, аби зосередити спільні ресурси на ключових напрямах. Це має забезпечити скоординованість дій та уникнення дублювання.

Масштабне фінансування через ReArm Europe
Програма ReArm Europe передбачає мобілізацію до 800 мільярдів євро для модернізації та переозброєння збройних сил країн ЄС. Це стане відповіддю на виклики безпеці у найближче десятиліття.

Законодавча підтримка оборонної промисловості
У червні очікується ухвалення нового пакета законодавства, який має зняти бюрократичні бар’єри в оборонній галузі. Це дозволить швидше розширювати виробництво та укладати спільні проєкти між державами.

Інновації та співпраця з Україною
ЄС активно готується до технологічних викликів майбутнього та розглядає Україну як важливого партнера в розвитку оборонних технологій. Спільні проєкти мають стратегічне значення для обох сторін.

Посилення військової мобільності
Восени буде представлений документ, що передбачає поліпшення логістики для переміщення військ у межах ЄС. Це стосується інвестицій у дороги, залізницю, авіацію та інші об’єкти інфраструктури.

    Флагманські проєкти – ППО, супутники, AWACS

    Серед пріоритетів — створення європейської системи протиповітряної оборони, розвиток власних супутникових розвідувальних потужностей і проєкт авіасистем дальнього виявлення AWACS. Це, за словами Кубілюса, дасть Європі більшу автономію.

    “Це не антагонізм із США” — поступова переорієнтація ЄС
    Кубілюс підкреслив, що нова стратегія ЄС не означає розриву з Вашингтоном. Йдеться про перерозподіл відповідальності, зважаючи на те, що США, ймовірно, все більше концентруватимуть увагу на Індо-Тихоокеанському регіоні.

    Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦