Китай та Росія заявили про наміри поглибити стратегічне партнерство
У Кремлі відбулася зустріч між лідером Китаю Сі Цзіньпіном та президентом Росії Володимиром Путіним. Сторони під час переговорів заявили про наміри значно поглибити своє стратегічне партнерство. Центральною темою дискусій та спільного порядку денного стало рішуче протистояння впливу Сполучених Штатів Америки.
Лідери почали позиціювати себе як “архітектори нового світового порядку”, де домінування Вашингтона більше не відіграватиме визначальної ролі. Вони прагнуть зміцнити співпрацю в усіх сферах, включаючи військову, та посилити координацію, пише Reuters.
Сі Цзіньпін і Путін про стратегічне партнерство
Під час переговорів у Кремлі, голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін заявив Володимиру Путіну, що Китай та Росія мають бути “справжніми сталевими друзями”. Він пообіцяв підняти рівень співпраці між двома країнами, щоб “рішуче” протистояти впливу Сполучених Штатів. Спільна заява за підсумками зустрічі підкреслила прагнення до поглиблення двосторонніх відносин в усіх галузях, включаючи військову, а також до “посилення координації” для “рішучої протидії” політиці Вашингтона, яку вони сприймають як “подвійне стримування” обох держав. Сі Цзіньпін образно зазначив, що країни мають бути “справжніми сталевими друзями, загартованими у сотнях випробувань вогнем”.

У рамках цього курсу на протистояння, Сі Цзіньпін закликав зміцнювати основи співпраці між Китаєм та Росією та працювати над “усуненням зовнішнього втручання”. Також у спільній заяві лідери підкреслили, що країни будуть діяти разом, щоб протистояти “одностороннім діям та булінгу” – термінам, які обидві держави часто використовують для опису політики США. Слід нагадати, що Сі та Путін зустрічалися вже десятки разів, і у лютому 2022 року, незадовго до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, вони підписали угоду про “стратегічне партнерство без обмежень”.
Також читайте: Вучич відвідав Москву попри застереження ЄС
Спільні погляди на конфлікт та історію
Лідери також висловили спільну позицію щодо конфлікту в Україні. У їхній заяві наголошується, що “конфлікт” може бути врегульований виключно через “усунення його кореневих причин”. Цей термін Росія часто використовує для виправдання своїх дій, заявляючи, що війна була нібито вимушеною відповіддю на прагнення України вступити до НАТО. Україна та її західні партнери відкидають таке пояснення, вважаючи його надуманим приводом для агресії.

Зустріч була присвячена до 80-річчя завершення Другої світової війни, події, що має символічне значення для обох країн та використовується для мобілізації суспільства. Путін подякував Сі за візит з нагоди цієї дати, назвавши перемогу над нацизмом “священною” та такою, що має “вічне значення”. Лідери заявили про спільне прагнення “твердо стояти на сторожі історичної правди”, “оберігати пам’ять” та протидіяти “сучасним проявам неонацизму й мілітаризму” – терміни, які російська пропаганда активно використовує у контексті війни проти України. У спільній заяві також прозвучало занепокоєння з приводу нібито спроб “деяких країн” переглянути результати Другої світової війни. При цьому Росія та Китай назвали себе “головними переможцями” у тому конфлікті, не згадуючи роль західних союзників.
Значення візиту та майбутні цілі
Візит Сі Цзіньпіна до Москви мав особливе значення для Володимира Путіна. Серед понад двох десятків іноземних лідерів, які прибули на урочистості, голова КНР був найвпливовішим гостем. Його присутність та узгодження позиції Китаю з російською оцінкою ситуації стали важливою політичною підтримкою для Путіна на тлі західного тиску. На зустрічі були окреслені й економічні цілі: Путін зазначив, що лідери особисто контролюватимуть ключові напрями для суттєвого зростання обсягів торгівлі та інвестицій до 2030 року. Крім того, для російського президента річниця Другої світової війни є внутрішньополітичною можливістю мобілізувати суспільство навколо спільного історичного наративу.
Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦