Запропоноване припинення вогню не передбачає жодних додаткових механізмів моніторингу

Американські аналітики з Інституту вивчення війни (ISW) проаналізували мету пропозиції російського президента Володимира Путіна щодо тимчасового припинення вогню на День Перемоги. За їхніми оцінками, цей крок не є ознакою прагнення до тривалого миру, а радше тактичним маневром з конкретними військовими та інформаційними цілями.

Путін оголосив нове перемир’я

Експерти ISW вважають, що Володимир Путін не розглядає оголошення “перемир’я” на День Перемоги як щирий крок, спрямований на досягнення сталого миру в Україні. 1 Вони наголошують, що досвід попередніх періодів “припинення вогню” – наприклад, після ударів по енергетичній інфраструктурі або на Великдень – свідчить про необхідність чітких умов. Будь-які майбутні домовленості про припинення вогню мають бути публічно узгоджені всіма сторонами заздалегідь і включати надійні механізми моніторингу їх дотримання.

Путін оголосив нове перемир'я

Аналітики зауважують, що запропоноване припинення вогню на День Перемоги не передбачає жодних додаткових інструментів контролю. За їхніми прогнозами, російська сторона, ймовірно, скористається відсутністю таких механізмів, щоб знову поширювати в інформаційному просторі безпідставні твердження про порушення режиму тиші з боку України. В ISW вважають, що російські офіційні особи, ймовірно, не зацікавлені у створенні дієвих механізмів моніторингу, оскільки Росії вигідніше використовувати розпливчасті та нечіткі умови на свою користь.

Раніше на Крапці: Путін заявив про триденне “перемир’я”: в ООН прокоментували

Ймовірні мотиви Кремля

В Інституті переконані, що Путін використовує односторонні оголошення про припинення вогняних дій для досягнення інформаційної та військової переваги. На відміну від підходу деяких західних політиків, які бачать у припиненні вогню шлях до переговорів і тривалого миру, російський диктатор, видається, робить такі заяви кон’юнктурно під час великих свят. Це може бути способом тиснути на Україну, змушуючи її погодитись на паузу, або ж виставити її як “непоступливу” перед західними партнерами.

Крім того, на думку аналітиків, одностороннє оголошення “перемир’я” може слугувати іншим цілям. Зокрема, це може бути спробою відвернути увагу від того, що Росія раніше відхилила пропозицію США та України щодо більш тривалого, 30-денного загального припинення вогню у березні 2025 року. Таким чином, Путін, ймовірно, прагне підтримувати ілюзію зацікавленості у мирних переговорах, одночасно повністю контролюючи умови і терміни будь-яких домовленостей.

Військовий аспект перемир’я

В ISW також звертають увагу на те, як російські війська діяли під час попереднього “Великоднього перемир’я”. За їхніми даними, цей період був використаний для проведення обстрілів та розвідки передових українських позицій, а також для пошкодження військової техніки вздовж лінії фронту. Такі дії є частиною підготовки до майбутніх російських наступальних операцій.

Аналітики не виключають, що російські сили можуть використати період ймовірного “перемир’я” на День Перемоги для подібних підготовчих заходів. Крім військових цілей на лінії фронту, Путін, імовірно, розглядає це як можливість дати військам відпочити перед майбутніми боями, а також як спосіб убезпечити Росію від потенційних значних ударів з боку України під час святкових заходів. Отже, на думку ISW, це не є серйозним кроком до тривалого миру, а частиною ширшої стратегії.

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦