Американський оглядач заявив, що США усвідомлюють навмисність ударів по цивільному населенню, а реакція Дональда Трампа викликає обурення
Ракетна атака Росії по Сумах, яка забрала життя 35 мирних жителів, є черговим свідомим актом терору з боку Кремля, а не “помилкою” чи “нещасним випадком”. Попри це, президент США Дональд Трамп озвучив позицію, яка фактично виправдовує Москву. Таку оцінку подій навколо трагедії дав редактор відділу громадської думки Politico Джеймі Деттмер.
Трамп заперечив навмисність удару
У своєму коментарі Трамп назвав атаку на Суми “жахливою річчю”, але припустив, що вона могла бути випадковою. Американський політик також заявив, що в діях Росії, ймовірно, не було навмисності.
Читайте також: Росія хоче захопити території країн НАТО — ISW
Ці слова різко контрастують із оцінкою президента України Володимира Зеленського, який заявив, що тільки повністю божевільний покидьок може діяти так. Також заява Трампа суперечить коментарю його власного спецпредставника Кіта Келлога, який вважає, що “удар по Сумах переходить будь-яку межу пристойності”.
Російська стратегія — удари по цивільних
За словами Джеймі Деттмера, атака на Суми є частиною добре задокументованої військової стратегії Росії, яка передбачає удари по лікарнях, школах, театрах і житлових будинках. Такі дії, згідно з міжнародним правом, кваліфікуються як військові злочини.
Пентагон раніше прямо заявив, що Росія навмисно атакує цивільну інфраструктуру з метою терору і деморалізації українців. Той самий підхід використовувався в Сирії, зокрема при ударах по ринках і таборах біженців.
Удар по Сумах був подвійним і цілеспрямованим
Зазначається, що російська атака на Суми мала характерну для армії РФ “подвійну хвилю”: другий удар через п’ять хвилин після першого був націлений на рятувальників. Така ж тактика застосовувалася раніше в Сирії.

Після атаки Міністерство оборони Росії заявило, що ціллю нібито був штаб українських військових, а жертви серед цивільних стали наслідком “використання мирного населення як живого щита” — риторика, яка неодноразово лунала з Кремля.
Оглядач зазначає, що заява Трампа виглядає як спроба уникнути конфронтації з Кремлем, який намагається створити видимість відкритості до переговорів. При цьому, за словами автора, атака на Суми демонструє, що для Путіна перемовини мають сенс лише на його умовах.
У березні держсекретар США Марко Рубіо наголосив, що метою США є припинення бойових дій, однак Путін відмовився від запропонованого 30-денного перемир’я. Навпаки, після розмови з Трампом Росія почала нову хвилю ударів.
Обіцянка Кремля не бити по енергосистемі України виявилася тимчасовим тактичним маневром — морози завершилися, а українська армія досягла прориву, збільшивши дальність ракет “Нептун” до 1000 км.
Спецпредставник США Стіф Віткофф продовжував переговори з Путіним навіть минулої п’ятниці. У Кремлі після них заявили, що чіткого плану домовленостей між Москвою і Вашингтоном не існує. Хоча з американського боку лунали оптимістичні сигнали про щось “дуже важливе”.
“Українцям, тим часом, залишається лише триматися”, — підсумував свою колонку Джеймі Деттмер.
Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦