Вчені з Манчестерського університету Метрополітен провели перше у світі контрольоване дослідження довгострокового впливу вейпінгу на організм людини.
Як повідомляє Unilad, результати виявилися тривожними і ставлять під сумнів безпечність вейпів порівняно з традиційними сигаретами.
Як проводили розслідування
Дослідження проходило в Інституті спорту за участі добровольців віком від 18 до 45 років, які мали подібний рівень фізичної підготовки.
Перед тестуванням учасники протягом 12 годин утримувалися від куріння, вейпінгу, фізичних навантажень і вживали тільки воду. Вчені аналізували стан їхньої крові, еластичність судин і швидкість кровотоку до мозку.
Особливу увагу приділили так званому FMD-тесту (розширення артерій, опосередковане потоком), який дозволяє оцінити стан внутрішньої оболонки судин.
Що з’ясували вчені
За словами докторки Максіме Бойдін, результати виявилися шокуючими. Як курці сигарет, так і користувачі вейпів мали майже однакові негативні показники. FMD-тест виявив пошкодження артеріальних стінок, а тести на кровотік підтвердили його погіршення в обох групах.
Докторка припустила, що шкоду організму завдає нікотин, який присутній у вейпах так само, як і в сигаретах. До того ж електронні пристрої для куріння містять метали, пропіленгліколь, рослинний гліцерин та хімічні ароматизатори, що можуть викликати запалення та окислювальний стрес. Це, у свою чергу, негативно впливає на судини.
Наслідки для здоров’я від куріння вейпів
Згідно з поясненням Клініки Майо, пошкодження артерій може призвести до утворення бляшок, які звужують судини, порушують кровотік і підвищують ризик тромбозів.
Докторка Бойдін також попередила, що поганий кровотік у молодих людей може знижувати фізичну витривалість і збільшувати ризик когнітивних порушень, зокрема деменції.
Науковиця підкреслила, що навіть вона на початку дослідження вважала вейпінг менш шкідливою альтернативою курінню. Але результати засвідчили, що небезпека від обох однакова. Вона звернула увагу й на те, що вейпінг простіше і частіше відбувається у приміщенні, без усвідомлення кількості спожитої речовини.
Читайте також: Шість продуктів, які допоможуть отримати плаский живіт
Бойдін рекомендує використовувати вейпи лише як тимчасовий інструмент для відмови від куріння, виключно за призначенням лікаря.

У вейп-індустрії відреагували на дослідження
У відповідь на результати дослідження докторка Марина Мерфі, представниця Асоціації вейп-індустрії Великої Британії, заявила, що мільйони людей користуються вейпами без шкоди для здоров’я.
Вона також додала, що, згідно з іншими дослідженнями, потенційна шкода від вейпінгу не перевищує 5% тієї, що спричиняється сигаретами.
Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦