Яйця в шкаралупі, відкладені стародавніми тваринами стали найважливішою стадією еволюції

Одвічне питання “що з’явилося раніше — курка чи яйце?” хвилює не одне покоління. На перший погляд, просте дитяче питання ставить у глухий кут навіть дорослих. Однак наука дає цілком однозначну відповідь: раніше з’явилося яйце, але не куряче.

Щоб розібратися в цьому парадоксі, необхідно чітко визначити, що ми розуміємо під “куркою” та “курячим яйцем”. Курка – це одомашнений птах, відомий нам своїми яйцями та м’ясом. Куряче яйце – це запліднена яйцеклітина курки, покрита захисними оболонками, включаючи шкаралупу. Важливо відзначити, що яйця як такі існують у природі в набагато більшому розмаїтті, ніж курячі.

Що було першим курка чи яйце

Суть яйця – це запліднена яйцеклітина, що несе генетичну інформацію. Яйцеклітини, як і звичайні клітини, мають ядро, цитоплазму та мембрану, але яйце, на відміну від звичайної клітини, значно більше і має додаткові захисні оболонки. У курки жовтком є ​​сама яйцеклітина, а білок та шкаралупа – це захисні шари, створені організмом курки для захисту ембріона. У ядрі яйцеклітини міститься ДНК – спадкова інформація, що визначає розвиток організму.

Що з'явилося раніше: курка чи яйце? Відповідь науки,Що було першим курка чи яйце

Ця інформація записана у вигляді послідовності “літер” ДНК, організованих у “слова” (триплети) та “фрази” (гени). Гени, своєю чергою, кодують білки – складні молекули, виконують різні функції у організмі, від будови тканин до передачі сигналів. Саме білки визначають ознаки організму, включаючи видові різницю між куркою, крокодилом і людиною.

Раніше на “Крапка.Медіа”: Африка розколюється: вчені прогнозують появу нового континенту

Спадкова інформація у клітинах курки зберігається у 78 хромосомах. У процесі запліднення яйцеклітина одержує половину хромосом від курки (матері), іншу половину – від півня (батька). Після злиття сперматозоїда з яйцеклітиною, курка формує навколо неї захисні оболонки та відкладає яйце.

Яйцеклітини зустрічаються у більшості тварин та рослин, а також у багатьох одноклітинних організмів. У одноклітинних “яйця” можуть виглядати й поводитися інакше, ніж курячі, але суть залишається такою самою — передача генетичної інформації. Колись на Землі існували лише одноклітинні, і саме від них походять багатоклітинні тварини, включаючи предків курок.

Таким чином, “курячі” яйця існували задовго до появи самих курей, можливо, понад мільярд років тому. Перші яйця, схожі на курячі, з’явилися у динозаврів близько 225 мільйонів років тому, а перші кури, близькі до сучасних, – лише 90 мільйонів років тому. Отже, яйце як явище значно старше за курку як вид, що і дає однозначну відповідь на поставлене питання.

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦