На момент створення цієї карти столичний метрополітен уже працював
У 1962 році, через два роки після запуску київського метро, міська влада представила амбітний план розбудови підземки. Згідно з опублікованими архівними матеріалами, у столиці планували створити лише дві гілки метрополітену. Карта, яка показує ці задуми, нещодавно з’явилася у Facebook-спільноті “Фотозагадки Києва з минулого”.
Яким мало бути метро в Києві
З історичних матеріалів видно, що розташування деяких станцій мало значно відрізнятися від сучасного. Наприклад, на синій гілці після станції “Контрактова площа” планувалася станція “Стадіон Спартак”, а не “Тараса Шевченка”, як це є зараз. Зеленої гілки тоді не було навіть у проєктах, не кажучи вже про майбутні плани будівництва метро на Троєщину.
Також читайте на “Крапка.Медіа”: Популярні ворожіння на Водохреще: як дівчата дізнавалися про долю
Карта київського метро зараз
Цікаво, що на момент створення цієї карти столичний метрополітен уже працював. Перша черга, яка включала п’ять станцій, відкрилася 6 листопада 1960 року і стала важливою подією в транспортній інфраструктурі Києва. Попри скромні масштаби, тодішні плани показували прагнення до масштабного розвитку.
Серед архівних даних також часто згадують легендарні об’єкти столичного метро. Наприклад, станція “Львівська брама” на Сирецько-Печерській лінії так і залишилася недобудованою, але стала популярним об’єктом серед дигерів та поціновувачів екстремального туризму.
Київ завжди зберігав свої пам’ятки, які відображають дух минулих епох. Наприклад, до 1979 року на місці сучасної Арки Свободи стояв фонтан “Слон” — один із символів старого Києва. Він пережив Другу світову війну, але був знищений радянською владою. Такі історії допомагають краще зрозуміти, як столиця змінювалася з роками.
Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦