Національна стратегія оборони 2024-2034 передбачає посилення обороноздатності країни та співпрацю з ЄС і НАТО

26 грудня парламент Молдови ухвалив Національну стратегію оборони на наступне десятиліття. Документ визначає основні загрози для безпеки країни, серед яких центральне місце посідає Росія. У стратегії згадуються війна в Україні, ймовірність її розширення на Одещину, а також гібридні атаки з боку Росії. Присутність російських військ на території Молдови та невизнаної Придністровської Молдавської Республіки також визнано “екзистенційною загрозою”.

Національна стратегія оборони

Уряд ставить за мету підвищити позицію країни у рейтингу Global Firepower: до 2029 року піднятися на 5 місць, а до 2034 — на 10. Для цього планують розширити навчання військових, збільшити кількість тренувальних таборів та суттєво збільшити фінансування оборони. Також передбачено активніше залучення Молдови до миротворчих місій ЄС та інтеграцію у військові структури Євросоюзу до 2034 року.

У Молдові визнали Росію основною загрозою для країни,Національна стратегія оборони

Під час обговорення документа виникли гарячі суперечки між правлячою партією PAS та опозицією. Голова парламентської комісії з нацбезпеки Ліліан Карп заявив, що нейтралітет без міжнародного визнання не гарантує безпеки. Він також навів історичні приклади, коли нейтральні країни ставали жертвами агресії, та наголосив на необхідності співпраці з сильними союзниками, такими як НАТО.

Опозиція проти змін

Депутат від Блоку комуністів і соціалістів Влад Батринча розкритикував стратегію, заявивши, що Конституція країни гарантує постійний нейтралітет. Він наголосив, що зміцнення армії можливе і без відмови від нейтралітету. Інший опозиціонер, Богдан Цирдя, звинуватив уряд у надмірній залежності від рекомендацій американських і румунських експертів, які брали участь у розробці стратегії.

Раніше на “Крапці”: У Путіна серйозні проблеми: чи готовий Захід поховати російську економіку

Посилення співпраці з НАТО

Новий документ визнає НАТО ключовим гарантом стабільності у Європі. Хоча Молдова офіційно підтримує нейтралітет, співпраця з Альянсом та ЄС залишається важливим елементом стратегії безпеки. Урядовці підкреслюють, що інтеграція у європейську архітектуру безпеки не суперечить нейтральному статусу.

Стратегію підтримали депутати правлячої партії PAS, що дозволяє уряду розпочати реалізацію закладених у ній заходів. Проте протистояння з опозицією свідчить про складність завдання з консолідації суспільства навколо нових оборонних пріоритетів. Перші результати реформ планують оцінити через кілька років, зокрема за прогресом у глобальних рейтингах обороноздатності.

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦