У 2025 році в Україні стартує пенсійна реформа, яка змінить підхід до розрахунку пенсій.

Верховна Рада розглядає проєкт, розроблений Міністерством соціальної політики. Головна мета – уникнути застарівання виплат та забезпечити їх актуальність із врахуванням економічних показників, пише OBOZ.ua.

Читайте також: В Україні зміняться вимоги до виходу на пенсію: чого очікувати з 2025 року

Як відбуватиметься наступна індексація пенсій за новими правилами

пенсія в україні - пенсіонери
Українців чекає масштабний перерахунок пенсій за новими правилами

Уряд планує запровадити нову систему індексації пенсій, яка має стартувати з липня наступного року, за умови реалізації пенсійної реформи. Її головна мета — уникнути ситуацій, коли виплати стають застарілими через зростання середньої зарплати.

На цей час пенсії для більшості українців (крім окремих категорій, як-от прокурори чи судді) розраховують за формулою: стаж у роках множиться на 1%, середню зарплату за останні три роки та співвідношення власної зарплати до середньої. Наприклад, 35 років стажу та середній рівень зарплати дають змогу отримати 35% від середньої зарплати за останні три роки, що становить 4745 грн.

Однак ця система має недолік: середня зарплата зростає, а щорічна індексація не компенсує цього повною мірою. Як наслідок, основна частина пенсійної виплати з роками стає меншою, а більшість суми складають надбавки та доплати.

За новими правилами замість звичайного підвищення на певний відсоток пенсії перераховуватимуть на основі актуальних показників зарплати. Це дозволить суттєво збільшити розмір виплат.

Передбачається нова формула:

  • Пенсія = базова пенсія + страхова пенсія.
  • Базова пенсія — це 30% від мінімальної зарплати після оподаткування (зараз це 1848 грн).
  • Страхова пенсія розраховується як кількість зароблених балів × 30% × середню зарплату за минулий рік / 4200.

За такою формулою пенсія може зрости. Наприклад, при 35 роках стажу та середній зарплаті вона складе 6140 грн (4292 + 1848 грн) проти 4745 грн за старими правилами.

Втім, реалізація такого підвищення залежить від фінансових можливостей держави. У законопроєкті передбачено, що до 2030 року використовуватиметься коригуючий коефіцієнт, який враховуватиме доступні ресурси. Це означає, що фактичні виплати можуть бути нижчими, ніж розрахункові.

Реформа не зменшить розмір уже призначених пенсій, але дозволить якісно переглянути старі виплати та врахувати сучасні економічні умови.

Чи буде індексація у 2025 році

Планова індексація пенсій у березні 2025 року залишається обов’язковою, оскільки це передбачено чинним законодавством та закладено в бюджет. Навіть якщо пенсійну реформу буде впроваджено, спочатку всі пенсії мають бути проіндексовані. Однак, як і раніше, не всі пенсіонери отримають підвищення.

Причиною цього є те, що розмір пенсій, обчислених за чинною формулою (середня зарплата за три роки, помножена на коефіцієнт стажу та відношення зарплати пенсіонера до середньої), часто суттєво менший за фактичну виплату. Наприклад, якщо за формулою пенсія становить 1230 грн, Пенсійний фонд доплачує її до мінімального розміру 2361 грн. Підвищення ж за індексацією стосуватиметься лише суми, розрахованої за формулою, а не фактичної виплати.

Точний коефіцієнт індексації стане відомим на початку 2025 року, коли офіційна статистика підсумує дані про динаміку зарплат і рівень інфляції. За попередніми прогнозами НБУ, у 2024 році інфляція складе 9,7%, половина цього показника – 4,85%. Середнє зростання зарплат за останні три роки прогнозують на рівні 12,7%, половина – 6,35%. Отже, очікуваний загальний коефіцієнт індексації може становити приблизно 11%.

Нова формула дозволить враховувати актуальні показники середньої зарплати, завдяки чому пенсійні виплати будуть ближчими до реальної економічної ситуації. Проте, через брак фінансування, до 2030 року застосовуватимуть коригуючий коефіцієнт, який обмежуватиме розмір підвищення.

Яка нині ситуація з пенсіями

В Україні понад 10,3 млн пенсіонерів, середня пенсія складає 5851,86 грн. Водночас більшість отримує менш ніж 5 тисяч гривень, що нижче фактичного прожиткового мінімуму.

Збройні Сили України завзято знищують російських загарбників: щоб підтримати їх, ви можете підтримати їх донатами на «Повернись живим» та «Сталеві крила». Станьте частиною історії та захистіть Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦